Dolar 32,1770
Euro 34,9410
Altın 2.425,51
BİST 10.717,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 26°C
Az Bulutlu
Mersin
26°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 25°C
Per 24°C
Cum 26°C

Alevilerden Seçim Bildirisi: “HDP Anlayışıyla Özdeşleştirmeyin”

Alevilerden Seçim Bildirisi: “HDP Anlayışıyla Özdeşleştirmeyin”
8 Nisan 2015 10:01
265
A+
A-

alevi_kurumlari_ve_onderlerinden_bildiri

Alevi kamuoyunun medya yoluyla yönlendirilmesine karşı çıkan Alevi-Bektaşi dedeleri ve babaları ile yazarlar ve kurum yöneticileri aşağıdaki bildiriyi ortaklaşa hazırlayarak halkın bilgisine sundular.

İşte o bildiri:

7 Haziran seçimlerini yönlendirmek isteyen kirli odaklar, bu uğurda ülkemizin birliğine bile kastedecek ölçüde tehlikeli operasyonlar düzenlemeye başladılar. Bu odaklar, kamuoyunu aldatmak ve sömürülerini sürdürmek amacıyla kimi merkez medya kuruluşları ile yandaş medyayı kullanıyorlar.

Söz ettiğimiz medya çevreleri, İstanbul Adliyesi’nin basılarak merhum Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinden sonra, Alevilerin, DHKP/C terör örgütü ile ilişkili olduğunu ima ettiler. Böylece, Sünni kardeşlerimiz, Alevi-Sünni çelişkisi üzerinden kışkırtılarak, iktidarın yanında kalmaya zorlandı.

Ülkemizde IŞİD zihniyetinin uzantısı olan çevreler, bu tarihsel karşıtlığı büyütmeye uğraşırken, aynı zamanda Alevilere karşı Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim gibi katliam yapmaktan söz etmeye başladılar.

Bu olaydan önce aynı zihniyetin tekelinde olan yazılı ve görsel medya tarafından, “Aleviler bu seçimde HDP’ye oy verecek!” biçiminde kampanya başlatılmıştı. Böylece Aleviler HDP anlayışıyla özdeş gibi gösterilmiş, “Teröre ve şiddete hayır” diyen sağduyulu yurttaş nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışılmıştı.

Değerli kardeşim;

Tarih boyunca barışçı olmuş; nice katliamlara uğradıkları halde şiddete başvurmamış olan Alevileri, terörün destekçisiymiş gibi gösteren bu yaklaşımları şiddetle kınıyoruz. Alevilerin siyasi iradesi üstüne ipotek koymaya çalışan, onların inancını dönemsel siyasete göre tarif etmeye kalkışan vesayetçi yaklaşımları reddediyoruz. Hükümeti de Anayasa’nın 2. Maddesinde yer alan “demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” ilkesine uygun davranmaya çağırıyoruz.

Hiç şüphesizdir ki, Türkiye’mizde Sünni-Alevi kamplaşması yaratmaya çalışan odaklar; uluslararası emperyalist güçlerin ülkemizdeki uzantılarıdır.

İslam dünyasında yaşanan pek çok örnekten de görüldüğü üzere, mezhepçilikle “kazanılan” iktidarlar ve mezhep zeminine oturan siyaset, iç çatışmaya, boğazlaşmaya ve devletlerin parçalanmasına yol açmaktadır.

Alevilerin geleneksel duruşunu bozmaya yeltenen, yanlış tarif eden, şu veya bu örgütün yanındaymış gibi gösteren medyayı ve siyasi çevreleri, bir an önce bu tavırlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Ülkemizi yönetenlerin, Orta Çağ zihniyetini değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri olan laik-demokratik-çağdaş hukuk devleti ilkelerini kılavuz almalarını bekliyoruz.

Aleviler; çağdaş yaşam tarzına dayalı barışçı Türkiye sevdasından asla taviz vermeyecek, bütün demokrat kardeşleriyle el ele vererek, Türkiye’nin demokratik kazanımlarını ve Atatürk ilkelerini sonuna kadar savunacak; her şartta, “Yurtta barış, dünyada barış!” demeye devam edeceklerdir.

Saygılarımızla…

İMZACILAR

Prof. Fuat Bozkurt (Araştırma-Yazar)

Şakir Keçeli (Baba)

Dursun Gümüşoğlu (Baba)

Doğan Bermek (Yazar)

Mustafa Cemil Kılıç (Yazar)

Murtaza Demir (yazar)

İsmail Pehlivan (Yazar)

Rıza Zelyut (yazar)

Hüseyin K. Dedesoy (Yazar)

Âşık Ali Sultan

Selahattin Akarsu ( Halk Ozanı)

Latif Bolat (Müzisyen-yazar)

Ahmet (Verde) Özuğurlu (Nehir Klikya Kültür Derneği Genel Başkanı)

Mehmet Şahin (Tahtacılar Derneği Kurucu Genel Başkanı)

Hüseyin Değerli (Mersin Toroslar Cemevi Başkanı)

Tamer Kaya (Mersin Yenişehir Cemevi Yöneticisi)

Şahin Çolak (Hoca Ahmet Yesevi Cemevi Başkanı)

Hasan Karasoy (Pir Sultan Abdal Derneği Antalya Eski Şube Başkanı)

Mersin Toroslar Cemevi

Şahin Çolak (Hoca Ahmet Yesevi Cemevi Başkanı)

Fehmi Tuncay (Halife Baba Kılavuzlu/Tekirdağ)

Hasan Yıldız (Halife Baba. Kırklareli)

Mehmet Şilli (Baba. Yenibedir Köyü/Kırklareli)

Bahtiyar Kombal(Baba. Çeşmekolu/Kırklareli)

Ali İrfan Karaca (Derviş. Beyci Köyü/Kofcaz/Kırklareli)

Mehmet Akçay (Baba. Kırkkepenekli Köyü/Tekirdağ)

Mustafa Akçay (Derviş. Kırkkepenekli Köyü/Tekirdağ)

Ali Akçay (Derviş.Kırkkepenekli Köyü/Tekirdağ)

Hüseyin Çakır (Derviş. Kırklareli)

Mehmet Işık (Derviş. Kırklareli.)

Mustafa Çetin (Dede. Edirne)

İbrahim Ercan (Derviş. Muratlı/Tekirdağ)

Orhan Bulut (Derviş. Çorlu Tekirdağ)

Sırrı Elbüken(Baba. Çorlu/Tekirdağ)

Mehmet Çevik (Derviş. Yenibedir köyü/Kırklareli)

Levent Aktaş (Baba. Turgutbey köyü/Lüleburgaz/Kırklareli)

Baki Bayraktar (Yücetepe Dergâhı Postnişini. Kocatepe, Ankara)

Ali Doğan (Halife baba. Karaşar, Ankara)

Bayram Kaya (Baba. Ankara)

Talip Talih (Dede. Deveçatağı köyü/Kırklareli)

Mehmet Demirtaş (Eskişehir Seyyit Sultan Şücaattin Velî Dergahı Dedesi)

Celal Özer (Şah İbrahim Velî Ocağı dedesi)

Kaynak: UlusalKanal.com.tr

YORUMLAR

  1. Unal Akpinar dedi ki:

    Boyle guzel bir bildiriye en basta Degerli hocam Fuat Bozkurt un imzasinin olmasi, beni cok sevindirdi. Artik toplum toplumun hic bir kesmi onlarin oyununa gelmiyor. Anadolunun beldiregi olan Alevi Bektasi yigitleri hic gelmiyecektir. Bu cikisinizi yurekten destekliyorum. Yolunuz acik olsun
    Yanıtla · Beğen · Gönderiyi Takip Etmeyi Bırak · 16 dakika önce